Je váš opalovací krém tak bezpečný, jak si myslíte?

Letní slunečné počasí přímo vybízí k opalování. S ním je ovšem spojeno spousta mýtů a polopravd, zejména takových, které se týkají prostředků na opalování. Vzhledem k tomu, že jsou k dispozici na regálech supermarketů, většina lidí si myslí, že jsou bezpečné.

Ale faktem je, že mnoho studií zjistilo potenciální vazby mezi aktivními chemickými přísadami, způsobujícími poškození buněk, alergie, a dokonce i hormonální poruchy. Přestože jsou tyto látky dosud povoleny, řada studií potvrzuje podezření, na jejich rizikovost.

Zejména v případě dětí je na místě předběžná opatrnost a sami výrobci je zejména v dětské kosmetice, očividně již přestali používat.

CHEMICKÉ SLUNEČNÍ FILTRY

Často obsahují kombinaci tří až šesti z těchto účinných látek: oxybenzon, avobenzon, oktokrylen, octisalate, homosalát, a octinoxate.

Ethylhexyl methoxycinnamát (OMC) je hlavní chemická látka používaná v opalovacích krémech k odfiltrování ultrafialového světla a byli u něj zjištěny několika studiemi potenciální toxické vlastnosti.

Oxybenzon – má za úkol zpropustnit pokožku pro další chemiálie, aby snadněji pronikly kůží. Působením slunečního světla dochází k absorpci přes kůži a tyto chemikálie končí cirkulující v krevním řečišti.

Proč jsou přípravky na bázi minerální ochrany proti slunečnímu záření bezpečnější?

Vaše nejlepší volba je opalovací krém, který používá minerální přísady získané z přírodních zdrojů, jako jsou jílovité nebo pískovité minerály. Vyhněte se chemickému koktejlu, který může mít vliv na vaše zdraví a zdraví vašich dětí. K dispozici jsou dvě populární volby:

 • oxid titaničitý
 • oxid zinečnatý

Tyto minerály vás chrání tím, že tvoří stabilní fyzickou bariéru na kůži bez ucpání nebo podráždění pórů. Minerály sedí na kůži a účinně rozptylují nebo odrážejí světlo pryč, aniž by docházelo k jejich nežádoucímu vstřebávání. 

JAKÝ JE ROZDÍL MEZI CHEMICKÝMI A PŘÍRODNÍMI OPALOVACÍMI KRÉMY?

Vyhněte se přidaným chemickým vůním, derivátům z ropy (vodě odolnost), parabenům (konzervační úloha, potenciální alergen) a nanočásticím (dochází k nežádoucí absorpci do buněk a tkání, kde mohou způsobit poškození).

Opalovací  krémy od firmy Dr. Mercola, krém obsahují:

 • Astaxanthin – přírodní antioxidant
 • Slunečnicový olej– hydratuje a pomáhá zvlhčit suchou kůži; přirozeně si uchovává stopové množství vitamínů A, D a E. Slunečnicový vosk pomáhá při ochraně před vodou (cca 40 minut). Zcela bez běžných protektorů na bázi ropy.
 • Aloe vera– obsahuje cca 130 aktivních součástí a 34 aminokyselin, které mají benefity pro vaši kůži
 • Olej s malinových semínek
 • Jojoba olej– zjemňující součást krému, pojivové vlastnosti a podpora pocitu hebkosti
 • Vitamín E– přírodní antioxidant a konzervant
 • Kokosový olej– pomáhá udržet si zdravou a mladistvě vypadající pleť. Je také jemný k vaší kůži, což je bezpečná možnost pro lidi s citlivou pokožkou.
 • Bambucké máslo– má účinné hydratační vlastnosti a funguje jako zahušťovadlo a emulgátor v péči o pleť.
 • Lecitin– používá se jako zjemňující a pojivá část krému
 • Čajovník čínský– antioxidační účinky
 • Granátovník obecný extrakt– antioxidační činidlo – 3 polyfenoly – taniny, anthokyaniny a kyselinu ellagovou
 • Glycerin– zjemňující součást krému
 • Eukalyptový olej(Blahovičník) – podporuje vstřebateolnost u ostatních složek včetně zjemňujících efektů

Přírodní krémy jsou hypoalergenní, přirozeně chrání pokožku, nedráždí, neucpávají póry, a jsou vhodné i pro děti starší 6 měsíců

OPALOVACÍ KRÉMY SPF 15 a 30 NAJDETE V NAŠEM SORTIMENTU, V PRODEJNĚ ZDRAVÁ VÝŽIVA PROSTĚJOV

Opalovací krémy neprospívají mořským korálům

4 běžně vyskytují se látky v opalovacích krémech:

 • paraben, 
 • cinnamát, 
 • benzofenon,
 • syntetický derivát kafru

Se podílí na probuzení neaktivních virů v symbiotické řase zooxanthellae. Viry způsobí buď přímý úhyn řasy, nebo její oddělení od struktury korálu. Obojí je pro korál ničivé. Řasa přispívá k produkci energie fotosyntézou a podílí se na udržení barvy korálu. Bez řasy korál zbělá a později umírá.

Podle odhadu vědců se každoročně smyje z plavců 4000 až 6000 tun opalovacích krémů celosvětově. Až 10% celkové populace korálů je ohroženo následným bělením.

Dokonce i nízká úroveň opalovacího krému může aktivovat viry z řas a zcela vybělit korály během pouhých 4 dnů.

K aktivaci virů stačí malá dávka z opalovacích krémů, potom se epidemie už šíří sama.

Používejte opalovací přípravky s filtry, které odrážejí místo absorbují ultrafialové záření (minerální filtry) a používejte ekologicky šetrnou ochranu proti slunečnímu záření.

(zdroj: National Geographic)

 

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

2019-10-17T19:20:27+01:00