MATCHA – nápoj samurajů a mistrů zenu

Nektar královské rodiny, nápoj buddhistických mistrů, „redbull“ samurajů…  matcha čaj se tradičně používal při japonských čajových obřadech. V králích probouzel moudrost a snižoval stres z náročného vládnutí, v myslích mistrů navozoval meditativní stavy a samurajům přinášel klid a harmonii do jejich bouřlivého a náročného života bojovníka.

Moderní člověk sice není samuraj ani král a do zenového mistra má ještě daleko, ale i v Japonsku se matcha čaj pro své vitalizující účinky postupně rozšířil mezi další vrstvy společnosti.

Náš život je rovněž plný neklidu a neharmonie, možná i proto si v posledních letech tento speciální práškový zelený čaj nejvyšší kvality našel cestičku i k nám do Evropy.

TIP: Vyzkoušejte! U nás na prodejně můžete koupit samostatně pytlíček matcha  2g – 10,-Kč 60g – 132,-Kč 100g – 194,- Kč.

MATCHA JE NEJVĚTŠÍ ZDROJ PŘÍRODNÍCH ANTIOXIDANTŮ

Matcha díky vysokému obsahu bioaktivních flavonoidů obsahuje více než 100x větší množství antioxidantů (katechiny, zejm. EGCG) než běžné zelené čaje, 3x více než ty nejvytříbenější zelené čaje světa, 15x více než borůvky a 26x více než acai.

Podle NCI (National Cancer Institute) jsou katechiny v zeleném čaji matcha tak silné, že se předpokládá, že skutečně mohou pomoci předcházet i rakovině nebo se podílet na její léčbě (čajové polyfenoly zpomalují růst nádorových buněk a způsobují jejich zničení).

JAKÉ JSOU PŘEDNOSTI, KTERÉ MATCHA ČAJI ZAJISTILY POPULARITU?

Lidé si ho oblíbili možná nejen proto, že v sobě spojuje zdraví a energii, ale že zároveň trochu připomíná instantní nápoj. Rychlost přípravy a okamžité účinky jsou kvality, které dnes lidé preferují.

Navíc matcha neoslovuje jen milovníky čaje, ale také cukráře a kuchaře. Z matcha prášku lze připravit latté, koktejly, čokolády, zmrzliny a další pokrmy (viz recepty www.matchatea.cz/recepty)

Oblíbený je při prevenci chorob i jako pomocník při hubnutí. Při konzumaci čaje matcha se zrychluje metabolismus o 30–40 % (studie z The American Journal of Clinical Nutrition).

JE SKVĚLOU ALTERNATIVOU, PŘÍPADNĚ DOPLŇKEM K PITÍ KÁVY

Káva je bezpochyby vynikající a chutný nápoj a pro řadu lidí je neodmyslitelnou součástí každodenního života. Pijete-li více než 3 hrnky kávy denně, může být šálek matcha denně příjemnou alternativou, která vám poskytne pozitiva kávy bez jejích obvyklých negativ.

TIP: Oblíbeným nápojem je matcha latté. Matcha prášek se zalije menším množstvím horké vody (80 °C) a hrnek se dolije našlehaným teplým mlékem, ideálně rostlinným (např. kokosovým).

ZPŮSOB PĚSTOVÁNÍ I VÝROBY ZVYŠUJE ÚČINKY MATCHA PŘIROZENOU CESTOU

V každém lístečku najdeme perfektní kombinaci látek pro zdraví. Navíc listy rozemleté na jemný prášek se v nápoji rozptýlí a při pití konzumujeme čajový list celý i se všemi jeho přednostmi. Když to spojíme s faktem, že matcha je ze všech přírodních potravin bohatých na antioxidanty zcela bezkonkurenční, máme tu doslova elixír života.

Jeho svěží hráškově zelená barva, která je typickým znakem těch nejkvalitnějších organických matcha čajů, je způsobená množstvím chlorofylu, který čajovník spolu s dalšími látkami produkuje díky jedinečnému způsobu pěstování. Aby se rostliny nabudily k tvorbě látek, plantáž se v závěru zastíní a na 4 týdny je odebráno až 90 % slunečního světla, pak se sklízí. Nejkvalitnější matcha pochází z Japonska, kde k jeho kvalitě přispívá i půda.

JAK VYTĚŽIT Z MATCHA ČAJE NEJVÍCE

Denní příjem u dospělého člověka by neměl být vyšší než 6 šálků. V omezeném množství jej mohou konzumovat i děti a kojící množství (od 1,5 g po 4 g za den – dle věku).

Je nutné chránit čaj před přímým světlem. Ideální pro skladování je lednice.

Vybírejte prášek kvalitní, nejlépe organický a pro nejvyšší účinek nápoj pijte čerstvý bez přídavků jako mléko či sladidlo, případně s kapkou citronu.


Zdroje:
https://www.matchatea.cz
https://mercola.com

2019-10-17T17:22:02+01:00