Testoval jsem přírodní opalovací oleje na vlastní kůži – Jak to dopadlo?

Dokážou kvalitní jedlé oleje (malinový, mrkvový) ochránit kůži tak jako opalovací krémy se silným UV filtrem? Abych to zjistil, do kufru na dovolenou u moře jsem si přibalil karotkový a malinový olej. Co ukázal 12denní test panenských olejů z naší nabídky? Jak to probíhalo, jak to dopadlo a kolik to stálo?

„Namaž se!“ říkávali nám naši rodiče nebo dnes říkáme svým dětem. Tehdy nás ani nenapadlo přemýšlet nad tím, co že to vlastně na sebe mažeme. Vždyť kdo by chtěl dovolenou strávit se zarudlou pokožkou, která se pak sloupe, noci bolestí probdít či po celé dny se úzkostně schovávat ve stínu palem nebo slunečníků? Jenže dnes je to s krémy jiné. Víme toho více než dříve…

A tak ne každý chce na sebe či své děti mazat něco, co je prokazatelně zdraví škodlivé.

Říká se, že člověk by si neměl na kůži mazat nic, co si (obrazně řečeno) nenamazal na chleba. Vše z povrchu kůže totiž putuje stejně jako jídlo, které jíme, do oběhu našeho těla.

Otestoval jsme tedy dva oleje z naší nabídky. Ukázalo se, že oleje z malinových a karotkových semen mají oproti běžným krémům výhody: 

  • nenarušují přirozené funkce kůže ani dlouhodobou hormonální rovnováhu těla
  • pomáhají k bronzovému opálení, vyživují pokožku a zpomalují stárnutí kůže
  • můžeme je jíst a je s nimi občas dokonce legrace
  • uvítají je i děti, které mají oproti dospělým jemnější a citlivější kůži

JAK PROBÍHAL TEST? A JAK UŽÍVAT PŘÍRODNÍ OLEJE A KRÉMY? 

Každé ráno nebo odpoledne před odchodem na pláž jsem se natřel jedním z olejů (střídal jsem je). V poledních hodinách (cca 11. až 15.) jsem se obvykle ukryl do stínu palem, případně slunečníku nebo si zašel na jídlo či kávu do restaurace. Zkrátka dovolenková siesta, jak se patří. Pokud        jsem první týden, kdy kůže ještě nebyla navyklá, pobýval na slunci i kolem poledne, používal jsem přírodní opalovací krém s faktorem 30.

Jak dopadl test? Nespálil jsem se, opálil jsem se!

Objektivně přiznávám, že se opaluji dobře. Nicméně pokožka při užívání olejů měla svěží vzhled i přirozenou barvu. Opálení mělo krásnou barvu, kterou přičítám betakarotenu. Bylo rovnoměrné, po návratu domů se nesloupalo a dlouho vydrželo. Občas jsem mohl na pláži někoho šokovat, když jsem vzal „karotkovou“ lahvičku oleje, stříkl jsem si jej na kůži a pak pro posílení vstřebávání betakarotenu ještě i do úst 🙂

Ani jednou za celou dovolenou jsem se nespálil. A nepoužil jsem absolutně žádnou chemii!

Tyto oleje můžete používat nejen v kuchyni jako doplněk stravy či k dochucení salátů, ale při kožním podání fungují skvěle jako ochrana před sluncem i jako výživa pokožky.

Mrkvový BIO olej, chrání kůži před sluncem, s UV faktorem 20-40. Je vynikající regenerační potravinou když se člověk cítí vyčerpaný, nebo se zotavuje. Pomáhá:

  • na kožní problémy
  • snižovat cholesterol
  • chránit zrak.

Olej je bohatý i na vitaminy D, E a K, a betakaroten (vhodný při opalování) Betakaroten působí protizánětlivě, zpomaluje stárnutí organismu a pokožky. Dalším pozitivním účinkem mrkve je, že neutralizuje volné radikály, díky kterým odvádí toxiny z těla, a tak se v těle nevytvářejí karcinogeny.

Jak se získává mrkvový olej: mrkvová semena se dají do slunečnicového oleje a až zcela nasáknou tímto olejem, pak se lisují. Tím se dostane z mrkvových semínek, maximum výživných látek. Složení: 75% slunečnicový panenský olej, 25% panenský olej z mrkvových semen. Bez přidaných konzervačních a jiných umělých látek.  Obsah 100ml – 262,- Kč 200ml – 399,- Kč

Olej z malinových semen je vzácný olej, který dokáže účinně vyživovat a chránit pokožku po celý den. S ochranným faktorem UV 25-50. Je bohatým zdrojem omega 3 a omega 6 mastných kyselin, celkově obsahuje až 83 % esenciálních mastných kyselin. Po nanesení na pokožku vytváří ochrannou bariéru lipidů, a tak zajišťuje i udržení optimální vlhkosti. Má velmi silný protizánětlivý a antioxidační účinek.

BIO malinový olej je za studena lisovaný, pomáhá:

  • Chránit před UV zářením
  • Je silně antioxidační a protizánětlivý
  • Má vysoký obsah vitamínu E, který brání stárnutí pokožky a poškození buněk

Složení: 100% za studena lisovaný olej z malinových semen, v BIO kvalitě. Bez přidaných konzervačních a jiných umělých látek. Obsah 100ml Cena 445,-

Oba velmi kvalitní oleje najdete v našem sortimentu v prodejně Zdravá výživa Prostějov.

Kolik stojí ochrana a výživa kůže a přirozeného opálení? Za 12 dní dovolené jsem spotřeboval 2 dcl oleje – natírání na kůži a vnitřní užívání. Karotkový olej pořídíte za 262,-Kč – 100ml, 399,-Kč – 250ml a 100ml malinového oleje za 445 Kč. Při užívání přírodních olejů stojí intenzivní ochrana kůže 1 dospělého – 375 Kč. Pro děti to je méně. Doma pro krátké pobyty na slabším slunci se dobře hodí i levnější olej kokosový.

Olej je voděodolný, v moři se nesmyje. To je velká výhoda. Ale je potřeba s tím i počítat. Pro pohodový průběh dovolené je dobré mít speciální oblečení na pláž, kterému nebude mastnota na kůži vadit, a cestou z pláže si dát pod sebe na sedadlo auta ručník. Opalovací olej samozřejmě není jediný způsob, jak o sebe a své ratolesti v létě pečovat. Mrkněte na další článek z letní série >>NEJLEPŠÍ LETNÍ OCHRANA KŮŽE? STRAVA! NAVÍC VYŽIVUJE, REGENERUJE

Krásné prázdniny plné zážitků a příjemných chvil s rodinou vám přeje

Mojmír Malý a tým Zdravé výživy

2019-10-17T19:50:52+01:00